WWDC 2020 bio je impresivan i uzbuđeno ste instalirali iOS 14 beta na svoj iPhone! Ali sada smatrate da je buggy, što su beta programere. Možda postoje česti padovi aplikacija i drugi problemi s kojima ne možete živjeti. U takvim situacijama možda ćete htjeti sniziti iOS 14 i vratiti se na iOS 13. Evo kako to učiniti.
Prije nego što počnete degradirati iOS, pažljivo pročitajte ovo:
- Za prelazak s iOS-a 14 na iOS 13 potreban je Mac ili Windows PC.
- Da biste preuzeli IPSW datoteku i vratili je, potrebna vam je pristojna internetska veza.
- Ne možete vratiti sigurnosnu kopiju iOS-a 14 na iOS 13. Ako imate nove slike, videozapise, dokumente itd., Obavezno ih spremite u uslugu u oblaku kao što su iCloud, Google Photos, Drive.
- Ako imate arhiviranu sigurnosnu kopiju iOS-a 13, zlatni ste. Moći ćete vratiti podatke koji su bili na vašem telefonu prije nego što ste instalirali iOS 14 beta.
- Čak i ako nemate sigurnosnu kopiju za iOS 13, iOS 14 još uvijek možete vratiti na stariju verziju. Međutim, morat ćete svoj iPhone postaviti kao novi.
- Snimke zaslona u ovom članku su s Maca koji pokreće macOS Big Sur Developer beta. Tako može izgledati vizualno drugačije. Ali koraci i sve ostalo je isto.
Kako preći s iOS 14 Beta na iOS 13
1. Preuzmite sliku za vraćanje uređaja: Možete vidjeti kako i gdje preuzeti IPSW datoteku za vaš iPhone.
Ovdje su veze za preuzimanje odgovarajućih IPSW datoteka za različite modele iPhonea.
- iPhone SE (2. generacija)
- iPhone 11 Pro
- iPhone 11 Pro Max
- iPhone 11
- iPhone XS
- iPhone XS Max
- iPhone XR
- iPhone X
- iPhone 8
- iPhone 8 Plus
- iPhone 7
- iPhone 7 Plus
- iPhone 6S
- iPhone 6S Plus
- iPhone SE
2. Isključite Find My iPhone: Da biste ga onemogućili, otvorite Aplikacija Postavke → tvoj Apple ID natpis odozgo → Pronađi moju → Pronađi moj iPhone → isključite Find My iPhone. Unesite šifru uređaja i dodirnite Isključiti.
3. Povežite iPhone s računalom: Upotrijebite odgovarajući kabel za povezivanje iPhonea s Macom ili Windows PC računalom. Može se pojaviti poruka "Otključajte iPhone da biste koristili dodatnu opremu", otključajte uređaj pomoću Touch ID / FaceID / lozinke.
4. Otvorite Finder ili iTunes: Na Macu koji pokreće macOS Catalina i Big Sur otvorite Finder. Na Macu koji pokreće Mojave ili stariji ili Windows OS računalu, otvorite iTunes.
5. Pronađite svoj iPhone: Na lijevoj bočnoj traci programa Finder vidjet ćete je u odjeljku Lokacije. Na iTunesu kliknite na malena ikona iPhonea. Ako se zatraži, kliknite na Povjerenje iznutra Finder. Sada dodirnite Pouzdanje na iPhoneu i unesite šifru.
6. Stavite uređaj u način oporavka: Koraci se razlikuju za različite iPhone uređaje. Slijedite ovaj vodič za detaljne korake. Ukratko, evo rezimea.
- Na iPhoneu 8 ili novijem: U brzom nizu pritisnite i otpustite Pojačati gumb Smanjivanje glasnoće tipku, a zatim pritisnite i držite desno Bočni gumb čak i nakon što se pojavi Appleov logotip i vidite zaslon načina oporavka. (kabel usmjeren prema prijenosnom računalu)
- Na iPhoneu serije 7: Zajedno pritisnite i držite Gumb za napajanje i Gumbi za smanjenje glasnoće. Ostavite ih kad vidite zaslon načina oporavka
- Na iPhoneu 6s i starijim: Zajedno pritisnite i držite Gumb za napajanje i Gumb Početna. Ostavite ih dok ste na zaslonu načina oporavka
Finder ili iTunes obavijestit će vas da je otkrio uređaj u načinu oporavka.
7. Vratite iPhone pomoću IPSW datoteke: Na Macu (bilo da koristite Finder ili iTunes), pritisnite i držite Opcija ključ; Na računalu sa sustavom Windows pritisnite i držite Shift ključ. Sada odaberiteVratite iPhone.
Otvorit će se novi prozor. Pronađite IPSW datoteku u kojoj ste preuzeli korak 1. Kliknite da biste je odabrali, a zatim kliknite na Otvoren.
Vidjet ćete skočni prozor koji traži vašu potvrdu. Pročitajte ga i kliknite na Vratiti.
Bilješka: Na macOS Big Sur, nakon klika na Restore → Restore and Update, automatski se prikazuje preuzimanje i instaliranje najnovije verzije iOS 13. Preuzet će datoteku. Nećete morati koristiti IPWS datoteku. To je dobro. Međutim, možete i kliknuti na Odustani u skočnom prozoru (ili isključite i ponovo priključite iPhone). Tada ćete vidjeti zaslon sličan slici iznad ove bilješke. Nakon toga slijedite korak 7.
8. Neka računalo dovrši posao: Trebat će neko vrijeme da se postupak dovrši. Vidjet ćete status na vašem Macu ili računalu. Zaslon iPhonea također će prikazivati Appleov logotip s trakom napretka. Da biste izbjegli slučajno isključivanje, pobrinite se da je iPhone pravilno postavljen i da nema nepotrebnih pokreta.
Gotovo!
Nakon završetka postupka, iPhone će se ponovo pokrenuti. Vidjet ćete zaslon za postavljanje na vašem iPhoneu sa sustavom iOS 13.
9. Postupak postavljanja: Na zaslonu aplikacija i podataka imate mogućnosti, naime:
- Vraćanje iz sigurnosne kopije iCloud: Ako imate iCloud sigurnosnu kopiju, odaberite ovo i nastavite
- Vraćanje s Maca ili PC-a: Ako lokalno imate sigurnosnu kopiju, dodirnite ovu opciju. Sada spojite telefon s računalom i pronađite ga. Kliknite Trust, ako se to zatraži. Kliknite Restore from this Backup, odaberite arhiviranu datoteku sigurnosne kopije i kliknite Continue ili Restore. (Ako je sigurnosna kopija šifrirana, unesite lozinku za šifriranje).
- Prijenos izravno s iPhonea: Ako osobno posjedujete drugi iPhone, koristite ovu opciju za prijenos podataka
- Premještanje podataka s Androida: Prenesite (ili preuzmite) aplikacije i većinu sadržaja s Androida na iPhone
- Nemojte prenositi aplikacije i podatke: Ovo će vaš iPhone postaviti kao novi. Možete se prijaviti svojim Apple ID-om i ponovo preuzeti sve aplikacije. Bit će dostupne sve vaše pretplate itd. U iCloud ćete dobiti i sve podatke (poput kontakata, poruka, iCloud fotografija, oznaka itd.) Ako su omogućeni
To je sve!
Nadam se da je ovaj opsežni vodič za smanjenje verzije iOS 14 i ponovnu instalaciju iOS 13 bio koristan. Ako imate dodatnih pitanja, slobodno nas pitajte u komentarima dolje.